Likapa Yetistiriciligi

MÜSİAD RİZE ŞUBE BAŞKANI TEMİZEL: ''ÇAYA DESTEKLEYİCİ BİR ÜRÜN OLARAK BÖLGEDE YETİŞMESİ UYGUN OLAN LİKAPA YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞMESİNE ÖNEM VERİYORUZ''

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şube Başkanı Cem Temizel, çaya destekleyici bir ürün olarak bölgede yetişmesi uygun olan likapa yetiştiriciliğinin gelişmesine önem verdiklerini söyledi.
     Temizel, dernek şubesinde düzenlenen ‘Likapa Yetiştiriciliği’ konulu toplantıda, çayın son 20 yılda ana gelir kaynağı olmaktan çıkarak, yan gelir ürünü haline geldiğini belirtti. Baharat, ilaç sanayisi ve birçok alanda kullanılan likapanın iyi gelir getirebileceğini anlatan Temizel, ”Çaya destekleyici bir ürün olarak bölgede yetişmesi uygun olan likapa yetiştiriciliğinin geliştirilmesine önem veriyoruz” dedi.
     Likapa Üretici Derneği Başkanı Şakir Kurk, likapanın meyve olarak tüketildiği gibi artık ticari olarak da yetiştirilmeye başlandığını söyledi.
     Likapanın ılıman iklim kuşağında yetiştirilebilen bir ürün olduğuna işaret eden Kurk, ”Amerika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde binlerce hektarlık alanlarda likapa tarımı yapılmaktadır. Çok hızlı bir şekilde üretilerek satışa sunulan likapa, dünyada en popüler meyvelerden biri olmasına rağmen, ülkemizdeki yetiştiriciliği 2000’li yıllarda Rize’de başlamıştır” diye konuştu.
     Kurk, likapanın çok farklı amaçlar için kullanılabildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     ”Likapa taze meyve olarak tüketildiği gibi meyve suyu, ilaç, baharat gibi pek çok sanayide kullanılabilmektedir. Mineral ve vitaminlerce oldukça zengin, insan sağlığı açısından da çok yararlı bir meyvedir. Likapa konusunda dünyada pek çok araştırma yapılmaktadır. Ülkemizde ise 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde araştırmaları devam etmektedir. Ekonomik olarak Rize’de mevcut tarımsal ürünler arasında likapa başta olmak üzere üzümsü meyveler çok üstün. Geçen yıl iç piyasaya taze ve dondurulmuş olarak sunulan likapanın kilosu toptan 6,5 liraya satıldı. Çiftçinin bahçesinden çıkış fiyatı olan bu değer, organik ürün kapsamında satışa sunulması ile çok daha yukarılara çıkacaktır. ABD’den ithal edilen likapa, marketlerde 250 gramı 5 liraya satılmaktadır. Bu nedenle Rize’ye gelir getiren önemli tarım ürünlerinden olabilecektir.”

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

RİZE’DE LİKAPA DERNEĞİ KURULDU

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, likapa yetiştiriciliği konusunda daha iyi çalışma yapılabilmesi için likapa derneği kurduklarını söyledi.…

Likapa ( Yaban Mersini )

Yaban Mersini ılıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olup botanik olarak gerçek üzümler gurubunda yer almaktadır.…