JAPONYA’DAN RIZE’YE CAY KESME MAKİNESİ

DOKAP PROJESİ KAPSAMINDA JAPONYA'DAN RİZE'NİN ÇAYELİ İLÇESİNE GETİRİLEN ÇAY KESME MAKİNESİNİN TANITIMI YAPILDI

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından ortaklaşa yürütülen Doğu Karadeniz Bölgesi Bölgesel Gelişme Planı (DOKAP) Projesi kapsamında, Japonya’dan Çayeli ilçesine getirilen çay kesme makinesinin tanıtımı yapıldı.
     İlçenin Haremtepe köyünde yapılan tanıtım etkinliğine, Rize Ticaret Borsası (RTB) Meclis Başkanı Resul Okumuş, DOKAP bölge koordinatörü Sedat Saral ile vatandaşlar katıldı.
     Saral, DOKAP projesinin 2007 yılından bu yana yürütüldüğünü anımsatarak, proje kapsamında Japonya’dan çay hasat makinesi getirerek bölgede kullanılıp kullanılamayacağını deneyeceklerini ifade etti.
     Bölgede çay hasadındaki zorlukları göz önüne alarak makineli tarım yapılması konusunda fikir sahibi olacaklarını belirten Saral, ”İki kişinin kullanabileceği makine 120 santimetre uzunluğunda. Bu makinelerin 90 ile 100 santimetre uzunluğunda olanları ve eğilimli olanları da var. Ağırlığı ise 13 kilo civarında. Makineler 8 saatte bin 400 ile 2 bin kilogram arasında çay hasadı yapabiliyor” dedi.
     Orta boy makinelerin ise tek kişilik olduğunu ve sırtta taşınabildiklerini anlatan Saral, ”Bu makinelerin ağırlığı ise 9.6 kilogramdır. Bunlar da 8 saatte yaklaşık 700 kilo çay hasadı yapabiliyor. En küçük makineler de 8 saatte 500 kilogram kadar çay hasadı yapabilir” diye konuştu.
     Saral’ın konuşmasının ardından Japonya’dan getirilen çay kesme makinesi ile bir çay bahçesinde hasat denemesi yapıldı.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Çay ve Çaykur Hakkında Ön Bilgi

Çay ve Çaykur’un Tarihçesi 1– Tekel Genel Müdürlüğünce yürütülen çay yetiştirme, alım, işleme ve satış işlemleri sektörün gelişip…