Rize Sahili

IMG 20201201 065437

Rize’nin sahilinde dolgu çalışmaları ve şehir merkezi genişletme projeleri 2000’li yılların ortalarında başlamıştır. 2007 yılında başlayan ve yaklaşık 15 yıl süren “Rize Sahil Projesi” adı altında bir dizi dolgu çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu projeler kapsamında Rize’nin deniz kenarında bulunan sahil şeridi genişletilmiş, kara ile deniz arasına dolgular yapılarak yeni alanlar oluşturulmuştur. Dolgu alanları üzerine modern yapılar, iş merkezleri, oteller ve rekreasyon alanları gibi tesisler inşa edilmiştir.

Aynı dönemde, Rize şehir merkezi de genişletme projelerine tabi tutulmuştur. Yeni yollar, caddeler ve altyapı projeleri ile Rize’nin şehir merkezi genişletilmiş ve modernleştirilmiştir. Şehir merkezine yeni binalar, konutlar, iş merkezleri ve ticaret alanları eklenmiştir.

Rize sahilinde çeşitli çalışmalar halen devam etmektedir. Yıllara göre sahil şeriti sürekli değişime uğramıştır.

Kentsel dönüşüm amacıyla sahil şeritindeki temeli aşırı dayanıksız binalar yıkılmaya başlanmıştır. Uzun yıllardır bu binaların temelinden tuzlu su çıkmakta olduğundan aşırı risk teşkil etmektedirler. Yıllar öncesinde sahil şeritinde binalar yapılırken ( özellikle Sahil Camii etrafında ) temellerin bataklık olduğu, inşaatların çok zor ve kalitesiz yapıldığı bilinmektedir.

0 Shares:
Benzer İçerikler