KAYIK

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çokça rastlanan bu küçük    balıkçı teknesi, yöremizde amatör balıkçılık yapmakta kullanılmaktadır. Sağlam olması için yapımında kestane malzeme kullanılır. İnce kasnak denilen iskeleti yapılır. Daha sonra da iskeleti dıştan örten tahtalar  çakılır.   Kayığın alt kısmındaki ağaca “kayak” denir. Üst yakalarda kürek ipinin takılacağı karşılıklı takaçlar yerleştirilir.
Arka kısma takılan seyyar manivelalı tahta(dümen), kayığın  hareket halindeki yönünü  ayarlamaya yarar, orta  bölümde bırakılan boşluk, depo olarak kullanılır. Üst döşemeler, av malzemelerinin korunması ve oturmak  içindir.
Dört metreden on metreye kadar değişik uzunluklarda  yapılan ve bugün  de çokça kullanılan bir deniz aracıdır. Karadenizlinin sosyal ve ekonomik hayatında önemli bir yer  tutar.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Konsol, Sandık ve Beşik

KONSOL VE SANDIK Konsol genellikle ceviz doğramadan yapılmaktadır.  Yaklaşık bir  metre yükseklikte bir sandık görünümündedir. En üstte iki…

KADI

Kullanış amacına göre büyük olur, küçük olur, yuvarlak  veya yavan olur genellikle kestane, köknar ve ıhlamur ağacından yapılır. …